Само очен лекар (офталмолог) може да постави окончателна диагноза диабетен макулен едем (оток) (ДМЕ). Прегледът при офталмолог започва с обсъждане на вашите минали и настоящи здравословни проблеми. Офталмологът се интересува също дали имате други заболявания освен диабета, какви лекарства приемате и дали вече забелязвате промени в зрението. 1
След това се провеждат няколко изследвания: 1, 2
оценка на зрителната острота.
изследване на предния очен сегмент (конюнктива, роговица, ирис и очна леща) с помощта на слит-лампа.
преглед на очните дъна: зеницата се разширява с капки за очи, за да може офталмологът да прегледа ретината и стъкловидното тяло. Поради това зрението ви може да се влоши след прегледа, така че не бива да шофирате сами за няколко часа.
Ако вече е налице увреждане на ретината, се препоръчват допълнителни изследвания: 1, 2
измерване на вътреочно налягане.
оптична кохерентна томография (OCT): за това изследване безвредна лазерна светлина се насочва към ретината. Това позволява да се покажат различните слоеве на ретината и лекарят да прецени дали в областта на макулата се е натрупала тъканна течност (Фигури 1 и 2). OCT позволява много прецизна визуализация на най-малките структури на ретината и може да се използва и за проследяване на успеха на терапията.
Флуоресцеинова ангиография: багрилно вещество се инжектира във вена на ръката. То преминава в кръвоносните съдове на задната част на окото. Това позволява на офталмолога да оцени по-добре вените в окото и да открие възможно увреждане на макулата, което се нуждае от лечение.
Зрителните увреждания причиняват несигурност и безпокойство. Хората, наскоро диагностицирани с ДМЕ, често са толкова притеснени и емоционални, когато говорят с лекаря си, че не могат да мислят ясно и да формулират въпросите си.
Ето някои мисли на пациенти след диагностицирането им: